Reklam

Dünyaca ünlü bankadan yıl sonu dolar ve faiz tahmini; Enflasyon yüzde 30u aşar

Barclays, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının gelecek iki toplantıda toplam 300 baz puan daha indirim yaparak faizleri yüzde 12 seviyesine indirmesini bekliyor. Kurum 2021 sonunda ise dolar/TLnin 14,50 seviyesinde olacağını öngörüyor.

Dünyaca ünlü bankadan yıl sonu dolar ve faiz tahmini; Enflasyon yüzde 30u aşar
09 Aralık 2021 - 14:16

Barclays ekonomistleri yayımladıkları bir araştırma raporunda Türkiye’nin 2018’e kıyasla kur şoklarına karşı daha hazırlıklı olduğunu fakat o zamandan bu yana tüm metriklerin de iyileşme göstermediğini belirtti.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, enflasyonun gelecek aylarda keskin bir şekilde yüzde 30’a yükselmesini bekleyen ekonomistler, dolarizasyonun yüksek kalmaya devam etmesini beklediklerini de belirtti. Dolar/TL ’nin 2021 sonunda 14,50 olmasını bekleyen Barclays, 2022’nin ortasından itibaren ise dolar kurunun 16’ya ulaşmasını bekliyor.

Aralık ayındaki Türkiye cumhuriyet Merkez Bankası toplantısında 200 baz puanlık bir faiz indirimi beklediğini belirten banka, Ocak ayında 100 baz puanlık bir indirim daha olacağını düşünüyor.

Barclays, TCMB’nin düşük faiz söyleminin tam olarak hangi rakama işaret ettiğinin de belirsiz olduğunu ama tüm planlanan faiz indirimlerini gelecek iki toplantıda gerçekleştireceğini vurguladı.

‘ENFLASYON YÜZDE 30’U AŞAR’

Enflasyonun birkaç ay içinde hızla yüzde 30'un üzerine çıkmasını bekleyen banka, ek faiz indirimi olmasa bile reel faizin 2022 Mart'ta yüzde -16'ya gerileyeceğini, faiz indirimleri olursa oranın -19 puana kadar gerileyebileceğini yazdı.

Banka, böylesi negatif reel faizin, Türkiye'de ve muhtemelen hiçbir ülkede daha önce görülmediğine de işaret etti.

Banka, cari açık ve şirketlerin döviz açıklarındaki düşüş nedeniyle Türkiye'nin mevcut kur şokunu 2018'e kıyasla daha iyi soğurabildiğini ancak durumun kötüye gidebileceğine işaret etti.

KRİPTO PARA UYARISI

2018'e kıyasla TCMB rezervlerinin çok daha az olduğunu, 2022'de cari dengede hükümetin beklediği kadar iyileşme olmayabileceğini belirten banka, dolarizasyonun da hızlanarak artabileceğine dikkat çekti.

Barclays, mevduatların yüksek enflasyon ortamında kripto paralar gibi bankacılık sistemi dışına kaçmasının finansal istikrar için ciddi bir sorun olabileceğini vurguladı.

CREDIT SUISSE'IN TCMB RAPORU

Credit Suisse analistleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık’ta faiz indirimi olmama olasılığının arttığını söylediğini belirtti. 

Raporda, TCMB Başkan Yardımcısı Mustafa Duman'ın Para Politikası Kurulu’nun faiz indiriminin devam edip etmeyeceğine yönelik kararını 16 Aralık’ta vereceğini söylediği fakat Başkan Kavcıoğlu'nun araya girerek “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı” dediği belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum