Merkez Bankasının kararının ardından enflasyon uyarısı: Orada kalacak mı sanıyorsunuz?

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankasının faiz indirimi kararının ardından enflasyonda beklenen gelişmeleri yazdı.

Merkez Bankasının kararının ardından enflasyon uyarısı: Orada kalacak mı sanıyorsunuz?
27 Eylül 2021 - 10:36

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, "Dolar, Merkez Bankası’nın faizi indirmesiyle yaklaşık 25 kuruş arttı. Bu 25 kuruş, milyarlarca liraya bedel!" dedi. Aktaş, Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrasında kamunun borç yükünün arttığına işaret ederek yazısında şöyle dedi:

"Hazine’nin 103.3 milyar doları dış, 33 milyar doları iç olmak üzere toplam 136.3 milyar dolar döviz cinsi borcu var. İşte o 25 kuruş var ya, o 25 kuruş, 136.3 milyar dolarlık borcun TL karşılığının 34 milyar lira artması demek.

Tutarı bir kez daha yazalım; 34 milyar Türk Lirası!

Böylesine bir yük altına niye girdik; faiz bir puan insin diye. Değdi mi, faiz bir puan inince hayatımızda olumlu anlamda ne değişti ya da değişeceğini sanıyoruz?

Yalnızca Hazine olsa iyi. Reel sektör şirketlerinin döviz varlık ve yükümlülükleri arasında 128 milyar dolar fark var. O 25 kuruşun 128 milyar dolarlık borca etkisi de 32 milyar lira. Yani reel sektör kuruluşlarının bilançolarına 32 milyar liralık bir yük geldi. Bu yük orada duracak mı sanıyorsunuz; fiyatlara yansıyacak ve alın size enflasyon!

Faiz düşünce enflasyon gerileyecek mi demiştiniz!"

YORUMLAR

  • 0 Yorum